Dompel uzelf onder in ‘De rijke klanken van Perzië’, een bijzondere muzikale reis waarin eeuwenoude Perzische tradities samenkomen met het innovatieve Nederlandse 31-toonssysteem. In dit concert vloeien de melancholieke klanken van Perzische volks- en soefimuziek samen met de verfijnde nuances van westerse microtonale muziek, uitgevoerd door drie uitmuntende musici: Ere Lievonen en de broers Sayed Ali Jaberi en Pouriya Jaberi. De combinatie van Iraanse en westerse instrumenten opent een wereld aan klankmogelijkheden waarin cultuur, spiritualiteit en muzikale vernieuwing hand in hand gaan. Centraal in het programma staan werken die geworteld zijn in de rijke taal, poëzie en geschiedenis van Perzië, waaronder het bezielde Lost in the Silk Road van Sayed Ali Jaberi, de fijnzinnige melodieën in de Prelude No.5 van Javad Maroufi en de swingende compositie Persian Method van Rasoul Yari. Maar ook klanken uit omringende landen van Perzië, zoals het hedendaagse Ode to a Dove van de etnisch Armeense Turk Ardashes Agoshian. De musici brengen daarnaast een unieke gezamenlijke improvisatie waarin grenzen tussen traditie en vernieuwing vervagen.
Perzische muziek kenmerkt zich door verfijnde melodieën, modale structuren en een sterke rol voor improvisatie. Centraal staat vaak het dastgah-systeem, een verzameling muzikale modi die samen een raamwerk vormen voor zowel compositie als uitvoering. De muziek wordt vaak gespeeld op traditionele instrumenten zoals de tar, setar, santur, kamancheh, ney, tombak, tanbur en daf, en kent zowel een klassieke als een diverse volksmuziektraditie. Perzische muziek weerspiegelt een diep cultureel erfgoed waarin spiritualiteit, poëzie en expressiviteit samenkomen.
Sayed Ali Jaberi, een internationaal erkend componist en tanburspeler, weet als geen ander de spirituele kracht van dit heilige snaarinstrument over te brengen. Zijn expressieve spel wordt ondersteund door zijn broer, de percussievirtuoos Pouriya Jaberi, die met ritmische diepgang en subtiele dynamiek de Perzische muziek tot leven wekt. Ere Lievonen, specialist in microtonale muziek en vaste bespeler van het Fokker-orgel in het Amsterdamse Muziekgebouw aan ’t IJ, voegt een westerse dimensie toe aan dit klankpalet. Het unieke Fokker-orgel, met 31 tonen per octaaf, stelt hem in staat om nuances en intervallen te verkennen die buiten het bereik van traditionele westerse systemen liggen. Interessant is dat Adriaan Fokker in zijn drie korte stukjes uit 1948 ritmische patronen gebruikte die ook veel in Perzische muziek voorkomen, terwijl componist Joke Kegel met haar nieuwe werk EastWest Grooves letterlijk een dialoog aangaat tussen oost en west, waarbij klank en cultuur elkaar verrijken.
De rijke klanken van Perzië
Programma
Traditioneel – Sari Gelin
Javad Maroufi (1912-1993) – Prelude No.5 in b-mineur
Seyed Ali Jaberi (1974)
– Hymn of the Dawn (2000)
– Lost in the Silk Road (2022)
– In the Heart of Fire (2017)
Gholamhossein Darvish (1872-1926) – Isfahan Reng (ca. 1906-1914)
Rasoul Yari – Persian Method (ca. 2023)
Seyed Ali Jaberi (1974) – The Eastern Sun (2023)
Adriaan Fokker (1887-1972)
– Barcarolle (1948)
– Tenacitas (1948)
– Preludium (1948)
Joke Kegel (1960) – EastWest Grooves (2026) première
Ardashes Agoshian (1977) – Ode to a Dove (2021)
Ere/Pouriya/Seyed Ali – Improvisatie
Ondersteuning
Dit concert wordt mede mogelijk gemaakt door: Amsterdams Fonds voor de Kunst, Gemeente Amsterdam (stadsdeel Oost) en Muziekgebouw.

Tevens het SNS REAAL Fonds – nu Fonds 21 (renovatie Fokker-orgel), het Prins Bernhard Cultuurfonds (renovatie Fokker-orgel), het Muziekgebouw aan ’t IJ en Stichting Huygens-Fokker.
Fokker-orgelconcert
Zondag 15 maart 2026, 11.00 uur
Toegangsprijs €19,- (€15,- kortingskaart)
Kleine Zaal, Muziekgebouw aan ’t IJ
Piet Heinkade 1, 1019 BR Amsterdam
Uitvoerenden
Pouriya Jaberi, percussie
Seyed Ali Jaberi, tanbur
Ere Lievonen, Fokker-orgel

